*Hírek : Fogy a levegő Gyurcsány körül |
Fogy a levegő Gyurcsány körül
2007.06.07. 23:38
Az Alkotmánybíróság legutóbbi határozata nagymértékben felgyorsítja azokat a politikai folyamatokat, amelyek eredményeképpen egyre inkább elfogy majd a levegő Gyurcsány Ferenc miniszterelnök körül. A Magyar Hírlap összeállítása.
Szomszéd Orsolya elemző, Vision Consulting: Az Alkotmánybíróság döntésének legfontosabb következménye, hogy a Fidesz szempontjából két kulcsfontosságú kérdésben született pozitív döntés. A vizitdíj és a tandíj a Fidesz szerint a Gyurcsány-kormány tevékenységének szimbóluma, és hangsúlyosabb, mint a földkérdés. Ezekre a témákra ugyanis már fel lehet építeni egy sikeres népszavazási kampányt. A továbbiakban az lehet a meghatározó kérdés, hogy az MSZP milyen kampányt vezet majd. Az egyik lehetőség, hogy csökkenti a népszavazás jelentőségét, azt kommunikálva, hogy akárhogy végződik is, nem befolyásol semmit, nem bukik a kormány sem a politikai irányzat. A másik lehetőség, hogy a kormánypártok tartalmi vitát kezdeményeznek, kifejtik szakmai álláspontjukat. Az SZDSZ ki is mondta korábban, hogy jó alkalom lesz a referendum arra, hogy szakmai vita alakuljon ki. Ez most egyrészt a kormányzati kommunikációban uralkodó állapotok miatt nem lehetséges, másrészt nehéz a vizitdíjról és a tandíjról meggyőzni az embereket. A Fidesz a népszavazást szinte biztosan összekapcsolja majd a kormányról szóló szavazással. Ennek közjogi következménye nincsen, viszont nem veszélytelen a kormányoldalra nézve, nőhet a legnagyobb kormánypárton belül az elégedetlenkedők száma. Az Alkotmánybíróság a legmagasabb szintű testület, amely a törvényeket értelmezi, határozatai kötelező erejűek. Formálisan nem utasíthatja ugyan az OVB-t, de a kialakult gyakorlat és az Alkotmánybíróság tekintélye miatt előbbinek engedelmeskednie kell.
Giró-Szász András politológus, Századvég Alapítvány: A következő fél év a különböző jogi procedúrákkal, aláírásgyűjtéssel, kampánnyal fog eltelni. A népszavazás vagy népszavazás-sorozat lebonyolítása az év végétől a jövő év tavaszáig terjedő időszakban lehetséges. Az Alkotmánybíróság legutóbbi döntésével nehéz helyzetbe került a Gyurcsány-kormány, mert ez a három kérdés van olyan fajsúlyos, hogy nagymértékben megossza a lakosságot. A referendum eredményességét illetően annyit lehet előre vetíteni: nem fenyeget majd az a veszély, hogy nem lesz meg a kellő számú szavazat, amint attól sem kell tartani, hogy hidegen hagyják a szavazólapon szereplő kérdések a megszólított társadalmi rétegeket. Szinte biztosra vehető, hogy a népszavazáson kellő számú ember mozdul majd meg, és a referendumot valamiféle protest hangulat fogja jellemezni. Az Alkotmánybíróság legutóbbi határozata nagymértékben felgyorsítja azokat a politikai folyamatokat, amelyek eredményeképpen egyre inkább elfogy majd a levegő Gyurcsány Ferenc miniszterelnök körül, és így elősegíti egyfajta hatalmi vákuum kialakulását. Az Alkotmánybíróságnak és az Országos Választási Bizottságnak kétségtelenül feszült politikai légkörben kell a döntését meghoznia. A kormánypártok deklarálták: elfogadják az Alkotmánybíróság határozatát. Technikai obstrukciókra azonban lehet számítani, ezért ez év decembere és a jövő év márciusa közötti időszakban valószínűsíthető a népszavazás legkorábbi időpontja.
Magyar Hírlap fides.gportal.hu
|