AZ J VILGREND IGAZI ARCA
2007.05.11. 19:30
1.} A pnzgyi diktatra vals fenyegetse
A vilg egyre gyorsabb lptekkel halad a globalizci tjn, s tbb szakrt lltsa szerint mr nagyon kzel vagyunk ahhoz, hogy kialakuljon egy eddig mg soha nem ltezett, tkletesen egysges, a bolyg minden orszgt behlz pnzgyi-gazdasgi rendszer. Megvalsulnak teht az Utpirl, a Vilgllamrl szl elkpzelsek, vgylmok?
Egyesek szerint sz sincs errl. St...Az uniformizlt, kzpontostott vilgkereskedelmi rendszer, a Fldet egysges szabadpiacba knyszert j Rend ugyanis jellemzen birodalmi vonsokkal rendelkezik, gy a demokrcia, a szabadsg kntsben tetszelg rendszer slyos fenyegetst jelent a vilg minden orszgra, teht az egsz emberisgre nzve.
Ez nem egy minden alapot nlklz sszeeskvs-elmlet, ugyanis ezttal olyan tannk van, akinl hitelesebb szemlyisget keresve sem tallhattunk volna.
John Perkins, aki egykoron a vilguralmi clokat kitz rdekcsoport gpezetben dolgozott, s rszt vett a legfontosabb mveletekben, programokban, meglepen szinte hang knyvben hvja fel a figyelmet arra, hogy amit mi tnyleg szabad piacnak, felzrkztatsnak, hasznos tkeberamlsnak hisznk, az valjban nem ms, mint egy, az US-bl kiindul, rendkvl aljas, agresszv imperializmus, igazbl az egsz bolygt clba vev pnzgyi hbor.
A sokig gyantlan orszgok sorra estek bele abba a csapdba, amiket a Perkins-fle gazdasgi brgyilkosok lltottak fel, s amely els pillantsra nem rtalmasak, inkbb segt szndknak, felzrkztatnak tnt.
Ez a csapda egy rendkvl sszetett terv szlemnye: egy terv, amely lehetv teszi, hogy a nagyvllalatok, illetve a nemzetkzi bankrendszer legbefolysosabb kpviseli gyakorlatilag teljes mrtkben kiszolgltatott tegyenek egsz llamokat, s miutn ez megtrtnt, gazdasgi dikttumok rvn gyakoroljanak uralmat azok felett.
2.} A terep elksztse
Perkins a tnyfeltrs rszletessgvel rja le letplyja legfontosabb llomsait, s gy az olvas megismerheti a vilggazdasgi trhdts megdbbenten aljas, rdgien kifinomult mdszereit. A frfi elszr az Egyeslt llamok egyik legtitkosabb szervezethez, NSA-hoz {National Security Agency - Nemzetbiztonsgi gynksg} szeretett volna elszegdni, m nhny munkagyi megbeszlst kveten egy - papron - magntulajdon cgnl, a MAIN-nl helyezkedett el, mint gazdasgi tancsad.
Munkja abbl llt, hogy a vilg elmaradottabb rgiihoz tartoz orszgok szmra ksztett felzrkztat programokat, s tvlati terveket, energiaszksgleti, infrastrukturlis elrejelzseket. Egszen pontosan az volt a dolga, hogy pldul Ecuador esetben, tbbszri helyszni szintfelmrst kveten megjsolja, hogy a nagymrtk tkeberamlst kveten milyen energiaipari, thlzati, bankrendszeri, csatornahlzati fejlesztsekre lesz szksg annak rdekben, hogy az orszg megfeleljen a beteleplni szndkoz nagyvllalatok szmra.
Mr ebbl is kitnik, hogy Perkins s cge, a MAIN nem a kisemberek, az egyszer llampolgrok lett hivatott megvltani, inkbb a terepet ksztettk el a multinacionlis nagytke szmra. A java azonban mg htra van!
A szakrti kldttsg ugyanis jcskn tlbecslt adatokkal llt el, s oly mrtk befektetend sszegeket llaptottak meg egy-egy fejlesztsi program alkalmval, amelyeknek mg a tredkvel sem rendelkezhetett az adott orszg. Ez mr a gazdasgi csapda fellltsnak els lpse volt. A MAIN emberei nagyon jl tudtk, hogy a kiszemelt llam nem lesz kpes sajt erbl finanszrozni azt az infrastruktrt, amely majd becsbthatja a sok-sok munkanlklit felszv cgeket az orszgba, gy azonnal felajnlottak egy lehetsget: A Vilgbank, az Amerikai Jegybank, illetve az IMF {International Monetary Found - Nemzetkzi Valutaalap} kszsggel ll rendelkezsre, s szvesen nyjt segtsget abban, hogy az orszg megvalsthassa nagyratr terveit.
Ilyen esetekben egy szegny orszg vezeti szmra igen ers a csbts. Jformn semmifle ms lehetsg nem addik a fejlesztsekre, a gazdasg felprgetsre, az letsznvonal emelsre, munkahelyek teremtsre. Radsul ezek a 10, avagy akr 100 millirdos klcsnk egy csapsra olyan infrastruktra kiptst teszik lehetv, amely az adott orszg esetben mg szz v alatt sem lenne elkpzelhet pusztn ners finanszrozsi formban. A np vezeti pedig bszkk lehetnek arra, hogy kormnyzsuk alatt mennyit fejldtt a hazjuk.
Persze ners rdekek is kzrejtszhatnak egy-egy horribilis mrtk klcsnfelvteli ajnlat elfogadsakor. A legtbb elszegnyedett, magra maradt orszg vezetje meglehetsen knnyen korrumplhat, s a begrt csillagszati sszeg jutalmak, tmogatsok bizony megteszik hatsukat. A makacsabb - becsletesebb - llamfrfiak esetben pedig a megflemlts a jrhat t, ha pedig mr semmi ms nem segt, npi felkelseknek, baleseteknek lczott politikai gyilkossgokra is sor kerlhet. Sajnos ilyen is megtrtnt, mghozz nem egyszer. Ez pedig igazolja azt a feltevst, hogy az j Vilgrend kpviseli, ha szksges, kznsges gyilkosokk vlnak. Amennyiben nhny ezer amerikai katona s nhny tz- illetve szzezer, ms orszgbeli civil ldozat az ra a nyeresgnek, knnyedn hozzk meg a legembertelenebb dntst is.
3.} Az j szenthromsg
A korporatokrcia jkelet kifejezs, amely egyfajta "szenthromsgot" takar. A nemzetkzi bankrendszer, a sajt npknek htat fordt, azt elrul kormnyok, illetve a mra risi gazdasgi hatalomra s ezzel hatalmas politikai befolysra szert tev nagyvllalatok szoros egyttmkdsbl jtt ltre ez az jszer rend, amelynek egyre ijesztbb mrtk trnyerse lttn egszen egyszeren elavultt vlnak az olyan kifejezsek, mint a szabad piac, a demokrcia, illetve az eslyegyenlsg.
A korporatokrcia ugyanis semmifle figyelmet, egyttrzst, segt szndkot nem mutat a kiszolgltatott embertmegekkel kapcsolatban, inkbb egy modernkori rabszolgatart rendszert szemlyest meg. Teszi ezt a munkavllalk, s a gazdasgi fegyverarzenllal megtmadott orszgok tkletesen gtlstalan kizskmnyolsval, a tizenkilencedik-huszadik szzadban knkeservesen, nagy vrldozatok rn nagyjbl rvnyestett szemlyisgi jogi rendszer elsorvasztsval, az extranyeresg hajszolsnak elmebeteg eszmjvel, az llam szerepnek gyengtsvel.
Ez az j Vilgrend nem az llampolgrok rdekben, s annak hasznra ltezik, hanem ppen az emberisg szmottev rsznek rdekei fl emelkedve igyekszik megvalstani a flelmetes utpit: totlisan uralkod tnyezv tenni a bankrendszer, a nagyvllalatok, az egyttmkd kormnyok triumvirtust, s a demokrcia maradknak lcjban a lehet legtbb hasznot termeltetni a magukra maradt, kiszolgltatott munkavllali rteggel.
Ecuador int pldja csupn egy a sorban, amely azt igazolja, hogy a korporatokrcia komoly veszlyt jelent az emberisgre nzve. Radsul nem csupn gazdasgi veszlyrl van sz, hiszen a rvid tv rdekek megvalstst kveten az egsz bolyg nem lesz ms, mint egy vgletekig kizskmnyolt, lakhatatlan pusztasg, ahol az emberisg legnagyobb rsze iszonyatos krlmnyek kztt vegetl, mg az uralkod elit hermetikusan elzrt, szigoran rztt "lakparkokban" l. Ez mr tnylegesen fizikai veszlyt hordoz magban, vagyis ha a nhny vtizeddel ezeltt elkezdett folyamat nem ll meg, nagyon hamar globlis katasztrfk, krzisek sorozatra kell felkszlnnk.
Az eddig csapdba csalt s aztn tkletesen kizskmnyolt orszgok pldja tkletes bizonytk ennek a nem ppen szvdert feltevsnek az igazolsra.
Hossz a sor: Ecuador, Bolvia, Panama, Chile - ezek csupn az els prblkozsok voltak, az esetkben az ledez nknyuralmi rendszer fegyvereit, mdszereit csiszolgatta, tkletestette. Mindazonltal a recept nagyszeren bevlt. Az egybknt is sanyar helyzetben lev orszgoknak gyors felemelkedst, az get trsadalmi gondok megoldst knlva rvettk azokat arra, hogy irtzatos mret adssgllomnyt vegyenek a nyakukba. A legszebb az, hogy ezeket a pnzeket aztn mg csak nem is az orszg kormnya, annak szakrti hasznltk fel, hiszen a kirendelt gazdasgi brgyilkosok tettek arrl, hogy fondorlatos mdon a beteleplni szndkoz nagyvllalatok szmra kedvez infrastruktra kialaktsra fordtdjanak az egybknt igen nagy kamatozs hitelek. Mindekzben az letsznvonal, a gazdasgi helyzet nemhogy javult volna, sokkal inkbb tovbb romlott.
4.} Az j Rend szolglatban
A korporatokrcia megtestesti, a multinacionlis cgek sznre lpse semmifle gyakorlati megoldst nem jelentett a "benszltteknek". hbrrt, gyalzatoskrlmnyek kztt, csaknem teljesthetetlen normkat fellltva foglalkoztatjk a kiszolgltatott munkavllalkat, megkerlik a kztehervisels ktelezettsgeit - nem, vagy ppen csak alig adznak -, s persze mkdsk, tevkenysgk kzben flelmetes mrtkben puszttjk, mrgezik a krnyezetet. A hn htott javuls helyett teht inkbb az adssgcsapdba zuhans s az adott orszg szuverenitsnak megsznse az, ami bekvetkezik. Az llam fggv vlik az adssgokat nyakra-fre adomnyoz Vilgbanktl, s ms, globlis pnzintzetektl, ennl fogva azok knnyedn rvnyesthetik akaratukat. Ez a zsarol pozci tovbbi mozgsteret biztost az extraprofitra hajt klfldi vllalatok eltt, s persze az sem mellkes tny, hogy a kamat-visszafizetsek bklyiban vergd mindenkori kormnynak politikai tren is a p nzgyileg dominns, nagyobb "szvetsges" oldalra kell llnia, amennyiben nem szeretn megtapasztalni a knnyedn kiszmthat kvetkezmnyeket.
Ha egy llam egyszer csak htat fordtana hitelezinek, a klfldi tke azonnal kivonulna. Emiatt nne a munkanlklisg, egyre lthatbb vlna a nyomor, elapadnnak a pnzforrsok, gy az orszg nem lenne kpes fenntartani a hitelekbl kiptett infrastruktrjt. A kormny hamarosan megbukna, s knnyen anarchiba torkollana a fggetlenedsi szndk.
Tipikus knyszerhelyzet, a legrdgibb csapda, amit az emberisg trtnelme sorn lltottak. A Szovjetuni sztessvel, a kommunista rezsimek megsemmislsvel jabb piacok, kizskmnyoland prdk kerltek a korporatokrcia ltszgbe. Kelet-Eurpt a nyolcvanas vek ta folyamatosan znlik el a klfldi hitelezk, illetve a multinacionlis cgek, amelyek mindegyike a mr korbban lertak alapjn jr el. A Tvol-Kelet egyes rgiiban {Indonzia, Vietnam} is megfigyelhet ennek a vrszomjas s mrhetetlenl nz, veszlyes rendszernek a trnyerse, gy nyugodtan llthatjuk, hogy a korporatokrcia napjainkra tkletesen globliss vlt, gy az egsz emberisget, a teljes civilizcit fenyegeti. Ne legyenek illziink. Az j Rend kiagyali s vezrei rvid tvon gondolkodnak, gy cseppet sem aggdnak az ltaluk okozott, esetlegesen helyrehozhatatlan krnyezeti krok miatt, st egyre gyorsabb temben kvnjk kiirtani eserdeinket, megmrgezni vizeinket s befeketteni a lgkrnket. Egyltaln nem trdnek a lehetsges kvetkezmnyekkel, s sz szerint tesznek arra, hogy ennek ksznheten esetleg nhny vtizeden bell ennek az j Rendnek egy, taln az egsz emberisget kiirt kataklizma lesz a vgeredmnye. Akkor mr gysem lesznek a vilgon, letkben pedig minden csszrnl, kirlynl fnyzbben dzslhetnek, az elnyomott embertmegek vres verejtknek kisajtolsa rn...
A teljes cikk a Hihetetlen cm havilap mjusi szmnak "SZIGORAN BIZALMAS" oldalain olvashat.
|