Ismt leszlta az orszgot az IMF
2007.05.07. 19:34
A megkezdett reformok kvetkezetes folytatst, s akrcsak tavaly, idn is j reformok elindtst srgeti a Nemzetkzi Valutaalap (IMF) orszgjelentse. Az IMF igazgathelyettese szerint hozz kell nylni a csald- s lakstmogatsokhoz, az nkormnyzatokhoz, mert ezeken a terleteken eddig semmi nem trtnt. Folytatni kell az egszsggy reformjt, nem szabad adt cskkenteni, be kell vezetni az ingatlanadt s el kell trlni az rfolyamsvot, mondja a valutaalap, amely aggdik a magyar gazdasg lassulsa miatt.
Ht napig tart egyeztets utn kzztette haznkrl ksztett jelentst a Nemzetkzi Valutaalap. A pnzgyminisztrium honlapjn is elhelyezett dokumentumot ismertet Ashoka Mody, az IMF igazgathelyettese azt emelte ki: az tfog, mly fisklis konszolidcis program j fogadtatsra tallt, a folyamatban lv intzkedsek a kvetkez kt vben segtik a konszolidci elmlylst.
Ez azonban nem elg, a mr megtett jelents intzkedsek ellenre vltozatlanul kemny munkt felttelez kihvsok eltt ll az orszg - tette hozz Mody. Az IMF-vezet szerint a pnzgyi srlkenysg ellenre korai lenne gyzelemrl beszlni, a reformokat folytatni kell, s jakat is el kell kezdeni.
Tbbletet hozott az prilis
Tbblettel zrt prilisban az llamhztarts nkormnyzatok nlkli pnzforgalmi mrlege, kzlte a pnzgyminisztrium htfn. A tbblet az v negyedik hnapjban 17,1 millird forint volt. A PM prognzisban ettl valamivel alacsonyabb, 9 millird forintos szufficittel szmolt. Az prilisi kzponti kltsgvetsi deficit 9,8 millird forint volt. A tb-alapok 19,1 millird forintos, az elklntett llami pnzalapok 7,8 millird forintos tbblettel zrtak.
Az llamhztarts az v els ngy hnapjban - nkormnyzatok nlkl - 745,4 millird forintos hinnyal zrt. A Pnzgyminisztrium prognzisa prilis vgre 753,4 millird forintos deficittel szmolt. Az llamhztarts prilis vgi hinya a GDP 2,9 szzalkt rte el. A ngy havi prognzis a GDP 3 szzalknak megfelel hinyt jelzett elre.
Azt hinyoljk, amit tavaly is
A valutaalap kifogsolta, hogy a csaldtmogatsok s a laksptsi tmogatsok, valamint az nkormnyzatok terletn mg el sem kezddtek a reformok (ezeket mr a tavalyi jelents ksztsekor is srgette az IMF). Ezeken a terleteken j genercis intzkedsekre lesz szksg, de az egszsggyi szektor talaktsa sem rt vget, foglalkozni kell pldul a krhzak tszervezsvel s vllalatirnytsi alapra helyezsvel - mondta Mody.
Az adrendszer talaktsrl az IMF igazgathelyettese a magyar hatsgokkal egyetrtsben azt mondta: azrt, hogy fenntarthatak legyenek az eddig elrt fisklis eredmnyek, adcskkentsre egyelre nincs lehetsg. Lehetsg, st szksg van azonban az adrendszer egyszerstsre, bizonyos slypontok thelyezsre. gy az ingatlanad bevezetst dvzli az IMF, talaktan az szja bonyolult rendszert - de nem tmogatja az egysges szja-kulcs bevezetst -, szlesten a vllalati adalapot, s nveln a fogyasztssal kapcsolatos adkat, az lmunkt terhel adk cskkentse rdekben.
Az rfolyamsvot eltrlni
A valutaalap szerint indokolt lenne a forint rfolyamsvjnak eltrlse is. Errl Karvalics Ferenc, a jegybank alelnke jsgri krdsre azt mondta: ismertk mr korbban is az IMF vlemnyt, de az nem vltoztatja meg a jegybanki llspontot. Az IMF szerint a kzptv inflcis kiltsok jk, de krdses, hogy a kiigaztsbl szrmaz inflcis hullm elrte-e mr a cscst. Ha igen, el lehet kezdeni a kamatszint cskkentst.
A valutaalap szakrti nagyon valsznnek neveztk, hogy az inflci az MNB ltal elrejelzett kereteken bell marad a kvetkez 18 hnapon bell. A deficitclok teljeslsnek mr vannak kockzatai, radsul ha teljeslnek is a 2008-as s 2009-es clok, akkor is nagyon magas lesz haznkban az jraeloszts, az llamadssg s az llamhztartsi hiny szintje.
Aggdnak miattunk
Aggasztnak tartja az IMF, hogy a magyar gazdasg lelassulhat. Az aggly alapja, hogy 2005 eleje ta, amikor az eurpai gazdasg ersen kezdett nvekedni, a magyar gazdasg stagnlt, majd gyenglni kezdett. A lassulsnak hosszabb tv jellemzi vannak, br azt ltjk, hogy az rszben sszefgg a meghozott kiigazt intzkedsekkel - mondta Mody.
Ahhoz, hogy a nvekedsi potencilt fenn lehessen tartani, nemcsak fisklis intzkeds kell, hanem a piacok szmra vonz llapotot kell teremteni, vlekedik az IMF. Ennek rdekben nemcsak a fisklis politikban kell folytatni a reformokat, hanem javtani kell a gazdasgi-befekteti krnyezet is. Br az orszg tett jelents lpseket, a valutaalapnl gy rzik, a tbbi orszg gyorsabban halad, mint haznk.
index.hu
|