Gyurcsnynak vge
2007.05.24. 14:47
Igenis van Magyarorszgon trsadalmi ellenlls - vli Hegeds Zsuzsa, aki szerint Fekete-Afriknl is rosszabb helyzetben van a hazai trsadalom. A francia-magyar ketts llampolgr szociolgus gy ltja, Gyurcsny Ferenc napjai meg vannak szmllva.
- Nhny ve mg a szocialistk krtk ki a vlemnyt, most meg Fidesz-vezetk jrnak vizitelni nhz. Mivel gyzi meg a politikai elitet, hogy olyat tud, amit ms nem?
- Semmivel. Viszont szociolgusknt tbb mint harminc ve foglalkozom a tudsalap globlis trsadalomra jellemz j konfliktusokkal, s kutatom egyes orszgokban az egyni s kollektv ellenlls j formit, a trsadalom ltal kiknyszertett vltozsok j mechanizmust. Ha valakit rdekel ez a trsadalmat lentrl, a htkznapi emberek szempontjbl vizsgl perspektva, szvesen elmondom szemlyesen is. Ingyen s brmentve. Ugyanazt, amirl nyilvnosan is beszlek, br nem annyit, mint korbban, mivel a legnagyobb pldnyszm napilapban s a kztvben le vagyok tiltva.
- Ne csodlkozzon: reformdiktatrnak nevezte Gyurcsny orszglst.
- Mert ez a helyzet: a Gyurcsny-Kka pros jra feltallta a kzponti tervutastsos rendszert. Csakhogy ez mr az tvenes vekben sem mkdtt.
- Akrminek nevezzk, egyelre mkdik. Gyurcsnynak lett igaza: a tntetk hazamentek, s a szocilis feszltsg nem vitte ket utcra megint.
- risi flrerts, hogy bke honol, hogy a vlsgnak vge. A modern trsadalmakban a klnfle mozgalmak nem gy rik el cljukat, hogy megrohamozzk a Bastille-t. Az ellenllsnak mra millinyi formja jelent meg: a tntetsektl az orvosi kollgiumok nfeloszlatsig. A bezrt krhzak terletre elrendelt ptsi tilalom is ide tartozik, vagy amikor az nkormnyzat ingyen lakst ajnl fel gyermekes csaldoknak, hogy gy biztostsa az llami finanszrozshoz szksges ltszmot. Mshol, ahol megsznt a kzpiskola, kiszmoltk: abbl a pnzbl, amennyibl a gyerekeiket utaztatnk, ki tudjk fizetni a tanrokat, gyhogy mkdtetik az iskolt a sajt pnzkn.
- Ez ellenlls? Nem arrl van sz, hogy az emberek beletrdtek a megvltoztathatatlanba?
- Dehogy. Nem gondolja senki, hogy ezutn az idk vgezetig zsebbl fogja finanszrozni a gyereke oktatst. Csak azt mondja: rendben van, tvertek, msodszor nem fognak, de addig sem engedjk sztverni, ami a mink. Most a trsadalom valban megrtette, hogy egy demokrcia nem csak ngyvenknti szavazst jelent, hogy a fontos dntseket nem vehetik ki a kezkbl.
- Akkor teht a demokrata ntudat kialakulsa miatt mgiscsak j a "reformdiktatra"?
- Sovny vigasz. Merthogy ms szempontbl mennyire nem j a kormny helyzete, ahhoz elg rnzni a kzvlemny-kutatsokra. Az MSZP prilisi zuhansa annak ksznhet, hogy a hnap elejn hatlyba lptek a "reformok".
- Na s? - idzhetnnk egy klasszikust. Messze mg 2010.
- Nincs na s. Nem is mondjk. Egy politikus nem teheti meg, hogy nem foglalkozik a kzvlemny-kutatsokkal. Amikor a mezei szocialista kpviselhz odalpnek, hogy most akkor hov is vigyk a gyereket iskolba, hogyan jussanak el egy krhzba, netn lekpdsik, s amikor ez mr a felmrsekben is ltszik: ekkor mr nem rdekli, mit mond a miniszterelnk. Ltja, hogy ha gy megy tovbb, prtja sem marad. 1990 ta nem volt ilyen mlyponton az MSZP.
- Aztn 1994-ben mgiscsak ktharmados tbbsget szereztek.
- Ellenzkbl fel lehet jnni, ha a szavazk a kormnyprt ellen szavaznak, kormnyprtknt viszont ekkora zuhans vgzetes lehet. Az MDF pldja is ezt mutatja. Azta sem tudtak kitrni a kisprti szerepkbl. A Szonda Ipsos szerint mg a vlasztsra jogosultak negyven szzalkt kitev bizonytalanok krben is 89 szzalk a miniszterelnk elutastottsga. Vge van. Ugyanis amikor Lendvai Ildik, Szekeres Imre vagy Hiller Istvn azt ltja, hogy a npszersgi listn mg a szlssgesnek belltott Kvr Lszl is megelzi ket, az bizony nem marad hatstalan. Ltszik is, mennyire hallgatag Gyurcsny Ferenc mondjuk a tbb biztost gyben. Ennek vagy az ingatlanad bevezetsnek elhalasztsa mr a trsadalmi ellenlls sikere.
- n itthon Orbn-prti, Franciaorszgban viszont rgi baloldaliknt nyilvn a hatvannyolcasokat fityml Nicolas Sarkozy eskdt ellensge, mikzben a kt politikus kztt rengeteg a prhuzam. Hogy brja meghasonls nlkl?
- Knnyedn. Az els fordulban mindig az alterglobalista, radiklis zld jelltre, jelen esetben Jos Bovra szavaztam, s a msodikban sem Sarkozyre, eskdt ellensge mgsem vagyok. Az ideolgik ugyanis msodlagoss vltak. Itthon egyedl Orbn Viktor politikja utastja el hatkonyan azt a fellrl diktlt, kirekeszt fejldsi modellt, melyben a forrsokat egy olyan szk csoport rdekben hasznljk fel, amely mr ma is birtokolja az rvnyeslshez szksges felttelek nagy rszt, mikzben a trsadalom ktharmada az t szln marad. Az ez ellen hirdetett harcot nevezem n baloldalisgnak.
- s az j, ha a Fidesz baloldali?
- Egyrszt lehetetlen, hogy a trsadalom ktharmadt senki se kpviselje, msrszt az elmlt hsz vben az egsz fejlett vilg megtapasztalhatta: ez a fellrl diktlt szigetszer fejldsi modell senkit nem hz magval. A trsadalmi leszakads problmjnak kezelse ezrt vlt a kilencvenes vek kzepn prioritss nemcsak az eurpai baloldal, hanem minden prt szmra. Franciaorszgban pldul Sarkozy s Sgolne Royal egyetrtett abban, hogy a leszakadt klvrosok iskoliban a tanulk ltszmt osztlyonknt 17-ben maximljk, gy javtva az ott l gyerekek eslyeit. Ekzben sztl nlunk hsz f alatt nem indulhat kisiskola, ami ppen a leszakadt trsgek leghtrnyosabb helyzet gyerekeit fosztja meg a kitrs lehetsgtl. Pedig a lakossg harmada mr ma is a ltminimum alatt tengdik, s a kzposztly egyre szlesebb csoportjai sodrdnak a perifrira. Mikzben tlnk nyugatra a jobb- s bal oldal a trsadalmi felzrkztats technikjn, az elakadt trsadalmi lift, azaz a mobilits jraindtsnak mdozatn vitatkozik, addig ami itt van, mr nem is Latin-Amerika, hanem Fekete-Afrika. Vagy annl is rosszabb.
- Hatsos megfogalmazs. Konkrtan mit jelent?
- Hla a Live Aidnek, Bonnak, s mg sorolhatnm, nap mint nap szembeslnk azzal a tragdival, hogy a legszegnyebb afrikai orszgokban a gyerekek tbbsge hezik, s eslye sincs iskolba jutni. Viszont brmilyen slyos is ez a problma, a trsadalom ezt nem lecsszsknt li meg, mivel ezekben az orszgokban a lakossg tbbsge sosem rendelkezett az iskolztats lehetsgvel. A fejlett vilgban viszont a XIX. szzad vge ta ez a lehetsg nemcsak hogy minden gyerek szmra nyitva volt, hanem a tanuls egyre inkbb az elre- s feljebb juts csatornjv vlt. s nlunk mi a helyzet? Nemhogy fljebb nem juthat a gyerek, mint a szlk, de elfordul, hogy mg oda sem. Pldul: pedaggusszlk ma nem tudjk fedezni kt gyerek egyetemi tanulmnynak kltsgeit. Termszetesen msutt is elfordul, hogy a trsadalmi lift elakad. s mint a francia klvrosok lzadsa mutatja, ez mindig slyos trsadalmi feszltsghez vezet. De azt, hogy egy kormny reform cmen maga szabdalja szt a ktelet, ami aztn sokak szmra a lift lezuhanshoz vezet, egyetlen orszgban sem lehet elfogadtatni. A tudson alapul trsadalomban pedig vgkpp nem. Itt Ugyanis ez nemcsak a trsadalmi egyenltlensgeket nveli, hanem gyerekek szles csoport jt rekeszti ki a sikeres, mi tbb, a hossz lethez szksges Felttelek megteremtsnek lehetsgbl.
- Ha nincs pnz, mibl lenne aranylet vagy legalbbis felzrkztats?
- Bocsnat, nem fizetnek adt az emberek? Az unitl nem rkeznek forrsok? De. Csak a prioritsokat kell meg hatrozni. Az, hogy autplyra vagy oktatsra kltnk, dnts krdse Vajon kinek j az autplya, vagy mirt kell pldul kilomterenknt hatmillird Forintrt vlgyhidat pteni oda, ahol nincs hegy? Ezeket az sszegeket kell sszekapcsolni azzal az tvenmillird forinttal, ami az egszsggybl vagy az oktatsbl hinyzik.
- Veszlyes populizmus. Az autplya ugyebr a fejlds alapfelttele.
- Korntsem. A krnyezetszennyez tranzitforgalom, a gumigyrak s trsaik idevonzshoz valban elengedhetetlen. Ez az t azonban nem Eurpba, hanem a harmadik vilgba vezet. A valdi kitrsi pont csak a kimvelt emberfk szmnak, sznvonalnak nvelse lehet. A krds, hogy milyen trsadalmat akarunk. Kirekesztt vagy szolidaritson alapult.
Stumpf Istvn, Heti Vlasz fidesz.hu
|