KORUNK TRTNELMI VAGYONVESZTSE
2007.05.14. 18:00
Mdi Lszl-Orszggylsi kpvisel
A viharos magyar trtnelem egyik tragikus, sorsfordt idszaka az volt, amikor a XIX. szzadban – rszben a XX. szzadba is tnylan – a magyar nemessg elvesztette birtokait. A lakossgnak mintegy 5%-t kitev si elit nagy rsze nhny emberlt alatt vgzetesen s vgrvnyesen elszegnyedett. Ma ugyanezen sors fenyeget sokunkat annyi klnbsggel, hogy sokkal rvidebb id alatt s sokkal tbb magyar ember vlhat vagyontalann, s ennek kvetkeztben kiszolgltatott.
Kt jelents trsadalmi csoportot – amely csoportok kis rszben tfedsben is vannak, gy a lakossg egy szk rtegt ktfajta mdon is - sjtja a lecsszs vals s kzelg veszlye. Taln az utols pillanatban vagyunk, de lehet, hogy mr visszafordthatatlanok a folyamatok. Ez annak a fggvnye, hogy mennyire vagyunk pesszimistk. Mirl is van sz? Milyen veszly fenyeget s kiket? –ezekre a krdsekre prblunk vlaszt kapni az albbi rvid cikknkben.
A trsadalom egyre nvekv csoportja egyre inkbb belegabalyodik, s lassan mr szinte magatehetetlenn vlik az adssgcsapdban. A csaldok immr tmegesen nem kpesek jvedelmeikbl biztostani az ltaluk vlasztott s megszokott fogyasztsi szintet, s ezrt a tbbsgk a hitelfelvtelekbe menekl. Ennek a folyamatnak a kvetkezmnye, hogy kt v alatt ngyszeresre ntt a szabad felhasznls jelzloghitel-llomny, kzel hromszorosra az autvsrlsi hitel, s a lakshitelek llomnya pedig ezen rvid id alatt mintegy felvel gyarapodott. A bankok a fedezetet pedig egyre inkbb a jelzlogban ltjk biztostva. Ezrt a legnagyobb dinamikj a jelzlog fedezetre nyjtott klcsnk nvekedsi teme.
Nemcsak az tem tnik azonban ijesztnek, hanem az llomny nagysga is sokkolan hat. A szakemberek ma mr a jelzloggal terhelt ingatlanok arnyt 20%-ra teszik, de van ennl nagyobb mrtket vall becsls is. Ezen hitelfelvtelek egy rsze mr az adssgcsapdbl val menekls miatt trtnik: az ads a rosszabb kondcij hiteleit prblja kedvezbb kamatozsv vltoztatni, vagy pedig hosszabbtja a klcsnk futamidejt (ezzel lnyegben tbb kamat visszafizetsre knyszerti magt). Nem ritka az sem, hogy az addigiekhez kpest nagyobb hitelsszeget vesz fel, hogy gy tudja a jvedelemhinyos helyzett tzoltsszeren kezelni.
Az ezredfordul magyar lakshelyzete egy szempontbl specilis nemcsak Eurpban, de taln a vilgon is. Ez a specialits pedig az egyedlllan magas magntulajdoni rszarny a laksllomnyon bell. A statisztika szerint ugyanis Magyarorszgon a laksok 92%-a ma magntulajdonban van. (Eurpa fejlett orszgaiban ugyanakkor a brlaksok arnya elri az 50%-ot!) Ez a rendkvl magas szm valsznleg kt adottsgbl tpllkozik. Egyrszt a szocializmus idszaknak egyik legnagyobb tanulsga, s legmlyebben bevsd motivcija az nll laks megszerzsnek vgya volt. Az rzelmi indttatson tlmenen a kilencvenes vekben – annak elejn s kzepn - a kormnyzati politika a helyhatsgokkal karltve risi laksprivatizcis hullmot indtott el, a brlaksok tmeges magnostsval.
A klnbz statisztikk mintegy 650-700 ezerre becslik az nkormnyzatok ltal az addigi brlknek eladott ingatlanok szmt. Ezek az eladsok radsul – mivel kampnyszeren, tmegesen zajlottak, s az elmaradt feljtsok is terheltk ket - eleve „diszkontron” trtntek. gy aki csak tudott lt is vele. A kilencvenes vek nagy rohama utn az rtkestsek azonban tovbb is folytatdtak. A tovbbi rtkestsnek viszont mr az volt az oka, hogy az nkormnyzatok pnzgyi helyzete egyre romlott, s gy a vagyonfells politikjra knyszerltek.
Ennek a helyi szinten nagyon npszer dntsbl fakad tlprivatizcinak volt aztn ksznhet - annak nemkvnatos kvetkezmnyeit korriglta - mind a panelprogram (ezt 2001-ben indtotta el az Orbn-kormny), mind pedig a Szchenyi-tervbe illeszked brlaks-ptsi program (amelyet szintn a jobboldali kormny kezdett el, s ksbb a szocialistk szntettk meg).
Ilyen trtnelmi sajtossgok hatsra alakult ki a jelenlegi tulajdonosi szerkezet, melyben elenysz a brlaksok arnya. A szocialista kormny azonban az utbbi fl vtizedben drasztikus vltoztatsokra sznta el magt. Nvelni kell szerintk a brlaksok arnyt – no nem azon a mdon, ahogy azt mg a menetkzben magtl elsorvadt majd elhalt Nemzeti Laksprogram 2003-as, Csabai Lszln nevvel fmjelzett vltozata alapjn remlhettk. ugyanis ptst grt, mgpedig belthat idn bell, s annyit, hogy az a bizonyos rszarny elrje a 15%-ot. Ezt az elkpzelst akr mg ellenzki oldalrl is lehetett volna tmogatni – termszetesen, ha mrtkkel, s okosan trtnik.
Az ptsi programok azonban megbuktak. Elszr az llami tmogats program halt el, majd a vllalkozi brlaks-ptsi gret bukott meg mg embrionlis llapotban. Az elmlt idk tanbizonysga szerint nem vlt be a Fszekrak program lakbr-tmogatsos elkpzelse sem.
A 2006-os vlasztsok utn azonban olyan satu szortja a magyar hztartsokat, amelyekbl kptelenek szabadulni. Megszntettk a szemlyi jvedelemad-kedvezmnyeket, cskkentettk a felvehet tmogatott hitelsszegeket, megkurttottk a fiatalok illetkkedvezmnyt, megszntettk az fa-visszatrts lehetsgt, eltrltk a hitelek kamatplafonjt (amelyek gy jelentsen megdrgultak, s ezrt a hitelfelvtelek ma mr szinte csak nem tmogatott devizban trtnnek). A satu msik „pofja” a megszortsok hatsaknt a jvedelmek vsrlrtknek cskkense volt. Radsul mind a kt folyamat vratlanul, s ezrt felkszletlenl rte a magyar csaldokat. Az gretek ugyanis nem errl szltak.
Van mg egy nem elhanyagolhat krlmny. A lakhats kltsgeinek borzaszt rvid id alatti drmai nvekedse. A gz-, a villany-, a vz- s a kzs kltsgek rainak soha nem ltott drgulsa. Mindezek egytt vezettek mra oda, hogy a lakossg eladsodsa – melyrl a Magyar Nemzet olvasi sokszor olvashattk mr a lapban sokkol statisztikkat – komolyan fenyeget azzal a veszllyel, hogy a trsadalom jelents tmegei veszthetik el a kzeljvben a legdrgbb, gyakran szinte az egyetlen vagyontrgyukat. Mgpedig valsznleg egyszer, s mindenkorra. Kilakoltatsok sora kvetkezhet, vagy msik megoldsknt sokan albrlk lesznek sajt otthonaikban. S a 92%-os arny nagyon gyorsan lecskkenhet. Csaldi drmkkal, s a szocialista kormny hathats kzremkdsvel.
A bevezetben emltett msik vagyontrgy, ami a gyors elszegnyedssel fenyeget: a termfld elvesztse. Az elmlt msfl-kt vtizedben a magyar falvakban tmegesen szntek meg a munkahelyek. Az elmlt idszakban az unis tmogatsok ksleltetse, ki nem fizetse, a csaldi gazdasgok kedvezmnyeinek eltrlse pedig a falusi trsadalom rohamos elszegnyedst vonta maga utn. gy relis a veszlye annak, hogy a sokszor krptlsi jeggyel megszerzett fldbirtokok – amely techniknl radsul mr a kilencvenes vek elejn eleve sok, nem mezgazdasgbl l spekulns gazdagodott meg – immr a hazai kezekbl is kikerlhetnek. A hzak s a laksok mellett teht a termfld is kicsszhat a magyar als-kzposztly lba all.
Ez a folyamat ijeszten gyorsan zajlik. risi a tt. Lehet, hogy fel se tudjuk becslni, hogy mekkora…
Mdi Lszl
Orszggylsi kpvisel, Fidesz
|