*Hrek : Kevs az id - Gyurcsny trelmetlensgvel idegesti az elnksget |
Kevs az id - Gyurcsny trelmetlensgvel idegesti az elnksget
2007.05.16. 23:13
Hinyoljk az aktulpolitikt a szocialista vezetk
Nagy Szilvia 2007. mjus 16. 12:16 hirszerzo
Lassan hrom hnapja mkdik az MSZP j vezetse. Br most mr a prt s a kormny is egy ember kezben van, Gyurcsny Ferenc igyekszik minl tbb politikust bevonni a dntshozatalba. Hogy ez mennyire sikerl, azt eltren tlik meg prton bell. Az biztos, hogy sokan sok mindent srelmeznek.
Albbhagy lelkeseds
Jelenleg kthetente vannak elnksgi lsek, a kztes heteken pedig megyei elnki rtekezletek. Az elnksgi lsek napirendjn jrszt szakpolitikai krdsek szerepelnek: oktatsi reform, rokkantsg, energetika.
"Ezzel nincs is semmi baj, br msra - pldul a gyalzatos npszersgi eredmnyek elemzsre - nemigen van id. Azt viszont vgkpp nem rtem, hogy mirt kell a ktrsra fixlt elnksgi lsekre nha ngy-t ilyen tfog tmt behozni. Ha mindenki csak sszesen t percet beszl, mr akkor lejrt az id" - elgedetlenkedett az elnksg egyik tagja.
Tbben azt is szv tettk, hogy amikor nem vagy a "nagyok" beszlnek, akkor Gyurcsny Ferenc rendszerint tall magnak ms elfoglaltsgot: behozat valamit, sms-ezik, beleolvas valamibe, de a legjobb esetben is "jr a lba", az arcrl pedig trelmetlensg tkrzdik - panaszkodott egy msik informtorunk.
A miniszterelnk egyik munkatrsa azzal vette vdelmbe Gyurcsnyt, hogy br a metakommunikatv jelek valban idegestek lehetnek, a kormnyf kztudottan hiperaktv s tlmozgsos, s ezrt neki elg nehezre esik kt rn t egy helyben lni.
Mi nem tetszik?
Mindenesetre a kezdeti lelkeseds hamar albbhagyott. A tisztjt kongresszus utni els tancskozst az egyik rsztvev mg "lete legjobb elnksgi lsnek" nevezte, de akkor stratgirl, baloldalisgrl, liberlis s jobboldali politikrl, tovbb tfog krdsekrl volt sz. Az aktulpolitikai tmkat azonban tbben hinyoljk.
Ugyanakkor mr az els elnksgi lsen szakpolitika szerint osztottk fel a terleteket: az egszsggytl a krnyezetvdelmen t a klpolitikig minden elnksgi tag felel valamilyen szakterletrt.
Szles kr hivatalos s szkkr informlis tancskozsokat tart
Az elnksgi lseken pldul nem volt sz arrl a felmrsrl, amelyet a kzelmltban ksztettek sikeres orszggylsi kpviselkkel, s nem itt dl el az sem, miknt trtnjen meg a prt tervezett tvilgtsa. Van, aki szerint ez az elnksgre tartozik, ms szerint viszont ez szervezeti krds, amelyhez nem kell politikai dnts.
Termszetesen ha nem jl mennek a dolgok - mint mostanban -, akkor a prt mindig kritikusabb. Pldul most mr abba is belektnek, hogy az elnksgi lsek nem nylhatnak jszakba, mint korbban, amikor dlutn kezddtek s ktetlen idtartamak voltak a tancskozsok, mert kt ra alatt le kell zavarni az egszet.
Az igazsghoz tartozik, hogy annak idejn a Hiller Istvn, Kovcs Lszl s Horn Gyula ltal vezetett elnksgi lseket is kritizltk. Hillernek pldul azt rttk fel, hogy nem lehetett neki ellentmondani, Kovcsnl pedig egyebek mellett kifogsoltk, hogy tl sokat mesl klfldi tjairl, s alig marad id rdemi politizlsra.
A folyosi btrak
A hivatalos s a folyosi vlemnyek kztti klnbsg illusztrlsra lljon itt egy plda: nhny megyei elnk arra panaszkodott, hogy a kthetenknti tancskozsok a miniszterelnkkel nem elg informatvak, ezrt mr nem hvnak ssze megyei elnksgi lseket azrt, hogy a konzultcikrl tjkoztassk szervezetket. "Kicsit knyszeredett a dolog; ki lehet piplni, hogy minden msodik hten van egy ilyen, de nem szl semmirl" - fogalmazott lapunknak egyikk.
A panasz tbb ttten keresztl eljutott Gyurcsny Ferenchez is, aki a legutbbi megyei elnksgi lsen szba hozta: beszljenek arrl, hogy min akarnak vltoztatni a rsztvevk, szeptembertl esetleg lehet mdostani. Senki nem jelentkezett, de egyik forrsunk utbb kiakadt azon, hogy valaki "jszndkan figyelmeztette" a miniszterelnkt, s ahelyett, hogy "magba szllt volna", a nylt plnum eltt akart errl beszlni.
Megyei elnkk egybknt azt mondtk lapunknak, a legnagyobb pozitvum, hogy egyltaln van kthetente ilyen tallkoz. Annak ltalban jobban rlnnek, ha kevesebb tjkoztat lenne s tbb kzs gondolkods, de gy tudjuk, ezt volt, aki mr jelezte a miniszterelnknek. Jelenleg ltalban a miniszterelnk tart egy hosszabb bevezett aktulpolitikai krdsekrl, s szokott lenni mg egy beszmol, legutbb a kistrsgekrl, azt megelzen a Fiatal Baloldalrl. A kt ra rdemi vita lefolytatsra mr kevs, s van, aki jobbnak tartan, ha elre lert napirendi pontok lennnek, amelyekre fel tudnak kszlni.
Ki van ott?
A megyei s az orszgos vezets mellett heti rendszeressggel mkdik az operatv irnyts, amely Gyurcsny Ferenc elnkbl, Juhsz Ferenc s Szekeres Imre elnkhelyettesbl, Kiss Pter, Hiller Istvn s jhelyi Istvn alelnkkbl, Simon Gbor vlasztmnyi elnkbl, Lendvai Ildik frakcivezetbl, Puch Lszl prtpnztrnokbl s Butor Klra prtigazgatbl ll.
Ez a korbbitl eltren hivatalosnak tekinthet "vezeti" foglalkozik az rdemi stratgiai krdsekkel, a kzvlemny-kutatsi eredmnyekkel vagy azzal, miknt lehetne hatkonyabb tenni a prt mkdst.
Itt kerlt szba pldul az, hogy ngy ponton kellene vltoztatni a kormny politikjn. Kommunikljanak minden apr sikert, legyen minden vltoztatshoz egy szakmai vagy civil szvetges, legyen pontos menetrendje a reformoknak, s tegyk hatkonyabb a kormnyzati kommunikcit.
Ezen kvl mg egy egyeztets van, amelyen a prt, a kormny s a frakci dolgai kerlnek szba. Ezen az egyeztetsen Gyurcsny Ferenc mellett rszt vesz Kiss Pter szocilis miniszter, Veres Jnos pnzgyminiszter, a nem prttag Szilvssy Gyrgy kancellriaminiszter, Gl J. Zoltn, a miniszterelnk kabinetfnke, Pimper Richrd, a helyettese, Juhsz Ferenc, Lendvai Ildik, Katona Bla frakcivezet-helyettes, Mandur Lszl, az Orszggyls alelnke.
Informlis elzmnyek
Kiss Pter: nha valsznleg nemet is mond Kiss Pter: nha valsznleg nemet is mond Termszetesen ezen kvl vannak tbb-kevsb rendszeres tallkozk, vacsork, mg szkebb krben. A tbbszint egyeztets ellenre jl rtesltek tudni vlik, hogy csak kt ember van, aki lnyegben mindenrl tud, amirl a miniszterelnk: Lendvai Ildik s Kiss Pter. "ket semmibl nem hagyja ki Gyurcsny Ferenc" - mondta lapunknak egy "bennfentes". Korbban sok kritika rte amiatt a miniszterelnkt, hogy a 2006-os vlasztsok eltt, illetve utna is nem hivatalos dntshozi frumokon szlettek meg a prtot is rint dntsek. Gyakorlatilag msfl vig nem az elnksg irnytotta az MSZP-t, hanem a politikai egyeztet frum (pef), egy informlis, hetente ktszer lsez frum, mikzben a prtelnksg fleg szervezeti krdsekkel foglalkozott.
Ennek tagja volt tbb prtvezet, kormnytagok, a frakcivezet s ltalnos helyettese, a nem is prttag kancellriaminiszter, valamint Gl J. Zoltn, a Miniszterelnki Hivatal llamtitkra. Ezen kvl volt egy szkebb, mg informlisabb, viszont csak kthetente sszel frum, amely a prt legfels vezetsbl llt, s dntseket nem hozott, csak "beszlgetett".
A pef mkdst a tbbsg tudomsul vette az MSZP-ben, valsznleg rszben a fentebb ismertetett majd' msfl ves "eljtk" miatt. Sokan viszont nehezmnyeztk, hogy egy hivatalosan nem ltez, nem csak az MSZP ltal vlasztott tisztsgviselkbl ll grmium hozza meg a legfontosabb dntseket.
Informlis csatornkon akkor arra hivatkoztak, hogy a politikai gyeknl operatv dntsekre van szksg, jval gyorsabban kell megoldst tallni, mint amilyen tempra az elnksg kpes. Ugyanakkor arra is felhvtk a figyelmet, hogy a szocialista prt minden meghatroz politikusa helyet kapott ebben a "testletben".
|