A Halak vilgkorszaknak kezdete s vge
2007.05.17. 17:28
Mikor kezddtt a Halak vilgkorszaka?
Manapsg sok sz esik arrl, hogy mg a Halak vilgkorszakt ljk-e vagy mr a Vznt-vilghnapjban vagyunk. A krds megvlaszolst nyilvnvalan megknnyti, ha tudjuk, hogy vilgkorszakunk mikor kezddtt. Ennek ellenre errl kevs sz esik, taln mert a krdsre ltszlag egszen pontos vlasz adhat: a Halak vilgkorszaka akkor kezddtt, amikor a Tavaszpont (a Napt s az gi egyenlt metszspontja) a Kos s a Halak csillagkp hatrn tartzkodott. Mivel a Tavaszpont definci szerint a Kos jegy 0 fokn tallhat, ami egybknt azonos a Halak jegy 30 fokval, gy a fenti meghatrozs gy is megfogalmazhat, hogy a Halak vilgkorszaka akkor kezddtt, amikor a Halak s a Kos jegy hatra egybeesett a Halak s a Kos csillagkp hatrval.
Az rdg azonban a rszletekben bvik meg, ugyanis nem egyrtelm, hogy a Kos s a Halak hatra hol hzdik. A csillagszat termszetesen mr kijellte a csillagkpek hatrvonalait - ezeket lthatjuk a modern csillagtrkpeken -, de a kijellsek megllapodson alapulnak, azaz nknyesek. Hol tallhat a Napton (az Ekliptikn) az a trrsz, amelyik a Halak minsget hordozza, s hol, ami a Kos minsget? A krdsre termszettudomnyos vlasz nincs, hiszen az nem foglalkozik minsgekkel. Kompetens elvileg az asztrolgia lenne, de sajnos mai llapotban mr nem kpes teljes vlaszt adni. Ennek ellenre rdemes megvizsglnunk, hogy a fejezetcmben feltett krdsre milyen vlasszal szolgl ez a diszciplna.
A Halak s a Kos csillagkp hatra ott van az gen, ahol van, ahol a Halak minsg tvltozik Kos minsgbe - ms krds, hogy jelenleg nem tudjuk pontosan megmondani, hogy hol, legfeljebb nknyesen kijellni. A Halak s a Kos jegy hatra viszont ppen a Tavaszpont, ami definci szerint a Kos jegy 0 fokra esik. Mikor esett a Kos jegy 0 foka a Kos s a Halak csillagkp hatrra?
A Nyugati Sziderikus Asztrolgia Fagan-Bradley iskoljnak vlasza a kvetkez: a Kos jegy s a Kos csillagkp hatra akkor esett egybe, amikor az Aldebaran csillag (a Bika csillagkp legfnyesebb csillaga) a Bika jegynek kells kzepn, azaz 15 fok 0 perc 0 msodpercn tartzkodott. Termszetesen ez is egy nknyes definci, ami alapjn viszont pontosan kiszmthat, hogy e meghatrozs szerint mikor is volt az egybeess: Krisztus utn 221-ben.
Egy msik, sokkal rgebbi mltra visszatekint, a vdikus (si indiai) asztrolgit hasznl iskola szerint a Kos jegy s csillagkp hatra akkor esett egybe, amikor a Csitra (a Szz csillagkp legfnyesebb csillaga, amit mi Spica nven ismernk) pontosan szemben llt a Tavaszponttal, azaz amikor a Szz 30 fok 0 perc 0 msodpercn, avagy mshogy megfogalmazva a Mrleg 0 fok 0 perc 0 msodpercn tartzkodott. Ezt a szmtsi mdot hvjk Lahiri Ayanamsnak, melyet az indiai kormny, amely ezt idszmtsi clokra hasznlja, hivatalosnak fogad el. (Lthatan nem minden orszgban tartjk hivatalos krk az asztrolgit ltudomnynak.) Termszetesen ez is egy nknyes (de nem lgblkapott!) rgztse a rendszernek, melybl az egybeess idpontjra Krisztus utn 285. addik.
Egyszer megkrdeztem Pap Gbort, hogy szerinte mikor kezddtt a Halak vilgkorszaka. Frappns, paramterfggetlen vlaszt kaptam: "Jzus Krisztus szletsekor". Remekl ragadja meg a lnyeget, hogy a Halak vilgkorszaka a keresztnysg jegyben telik, kezdete pedig rtelemszeren annak elindtjhoz kthet.
Legynk egy kicsit "engedkenyebbek" s fogalmazzunk gy: a Halak vilgkorszaka Jzus Krisztus szletsekor vagy az eltt nhny vtizeddel kezddtt. Erre az jogost fel bennnket, hogy ha a csillagkpeket minsgek hordozinak tekintjk, akkor azok hatra rtelemszeren "puha" lesz, az tmenet nem lehet ugrsszer. Ennek fnyben mit gondoljunk az asztrolgiai iskolk ltal megadott korkezdetekrl, melyek ltszlag majdnem 300 vvel eltrnek a Halak vilghnapjnak Krisztus szletshez ktd indtstl? Bizonyra akad olyan, aki erre azt mondja, egyltaln nem meglep, hogy ez a komolytalan diszciplna ennyire rossz vlaszt ad. Az ilyen megnyilvnulsok otrombasga azonnal nyilvnvalv vlik, ha az idt tvltjuk trre. A vilgkorszakok kivltja, a precesszi mai tudsunk szerint kb. 72 vente halad 1 fokot, azaz 285 vnek kzel 4 fok felel meg. A telihold ltsz tmrje fl fok, ami mr szabad szemmel is knnyen szlelhet tvolsg az gen. Kpzeljk el, hogy a G nclszekr egyik csillagt valami isteni kz odbb tenn fl fokkal - mindenki azonnal szrevenn, hogy az alakzat mshogy nz ki, eltorzult. Ngy fok a fl fok nyolcszorosa, risi tvolsg az gen. Ennyit nem lehet tvedni a Halak-Kos hatr meghzsnl.
Lehetsges-e, hogy a Halak-korszak kezdete Krisztus szletshez ktdik, s az asztrolgiai iskolk is nagyjbl helyesen adjk meg a vilghnap elejt? Igen, ha Krisztus nem kb. 2000, hanem 1700 vvel ezeltt szletett. Itt hirtelen r kell dbbennnk arra, hogy mr akadt valaki, aki ezt lltotta: Heribert Illig. A kitallt kzpkor elmlete megerstst kap egy egszen vratlan irnybl: az asztrolgitl! Ez utbbi prtatlan, hiszen nem befolysoljk a trtnelemmel kapcsolatos vitk.
Ha kivesszk az Illig s munkatrsai ltal meg nem trtntnek vlt kb. 300 vet a trtnelembl, akkor egyszerre helykre kerlnek a dolgok. Az Ayanamsa-rendszerben Krisztus szletse (a trtnelemtudomny kb. Kr. eltt 4-re teszi) s a Halak vilgkorszak kezdete kztt mindssze 11 v klnbsg van (ha 300 kitallt vvel szmolunk), s a Fagan-Bradley iskola szerinti szmtssal is csupn 75 v. Egyrtelmen teljesl azon vrakozsunk, hogy "a Halak vilgkorszaka Jzus Krisztus szletsekor vagy az eltt nhny vtizeddel kezddtt". Emlkeztetni kvnunk arra, hogy ha a csillagkpeket minsgek hordozinak tekintjk, akkor az azok tvltozst kifejez hatr aligha lehet szingulris (=egyetlen vonal), hanem egy znv tereblyesedik. gy a Halak korszaknak a Fagan-Bradley iskola s az Ayanamsa-rendszer ltal megadott kezdete kztt fennll 64 v klnbsget aligha tekinthetjk slyosan ellentmondnak.
A kitallt kzpkor elmlete ezennel a msodik kzvetlen megerstst kapja a nagyszm kzvetetten kvl. Az elsre - szgyennkre - egy nmet kutat, Klaus Weissgerber jtt r, ti. hogy a magyar krnikkbl is hinyzik krlbell 300 v, ppen abbl az idszakbl, amikorra Illig s munkatrsai a betoldst vlelmezik. (Tth Gyula "A magyar krnikk s a kitallt kzpkor" cm tanulmnya s azonos cm knyve azta szerencsre kikszrlte a csorbt, jelentsen tovbblendtve a kutatst.) Nem hallgathatjuk el, hogy az akadmikus tudomny nem fogadja el hiteles forrsnak a magyar krnikkat, az asztrolgit pedig komolytalannak tartja. Legyen nki hite szerint.
Visszatrve a fejezetcmbeli krdsre, a fentiekben trgyaltak szerint az tmenet a Kos korszakbl a Halak korszakba szk tizennyolc vszzaddal ezeltt kezddtt meg s b tizenht vszzaddal ezeltt fejezdtt be. Mivel nem hatrvonal, hanem hatrzna vlasztja el a vilghnapokat, gy rtelmetlen pontosabb vlaszrt kzdeni. Ennek kvetkezmnye, hogy mg tbb mint 400 v vr rnk a Halak szmunkra nem tl elnys vilgkorszakban. Hacsak...
Jvendls a Halak vilgkorszaknak vgrl
"Oly nyomorsgosak lesznek azok a napok, melyekhez hasonlk nem voltak minden teremtett lla(po)toknak (a szerz rtelmez betoldsa), melyeket Isten teremtett, teremtstl fogva mindez ideig, s ez utn nem lesznek, s ha Isten meg nem rvidtette volna azokat a napokat, minden test elveszne. De az vlasztottakrt megrvidttetnek az nyomorsg napjai." (Mrk 13, 19-20, ld. mg Mt 24, 21-22). gy vljk, hogy Krisztus jvendlse a Halak vilghnapjnak nyomorsgos vgrl s a korszak megrvidtsrl szl. Ezt ersti meg, hogy a Fld mr nincs olyan llapotban, hogy mg 400 vig brja az emberi faj n- s krnyezetpusztt tevkenysgt. Valaminek trtnnie kell - sokkal hamarabb, mint a Halak vilghnapjnak esedkes vge! Nem szabad arrl sem elfeledkeznnk, hogy - mint azt Pap Gbor klnbz forrsok elemzsbl kimutatta - a Halak-korszak vgn idszakadk ttong.
Mi tmasztja mg al, hogy a Halak vilgkorszaknak vgre vonatkozik a prfcia? Az emltett evangliumi szakaszok folytatsa: "de az napokban annak az nyomorsgnak utna, az Nap meghomlyosodik, s az Hold nem fnylik. s az gnek csillagi lehullanak, s az mennyei hatalmassgok megrendlnek." (Mrk 13, 24-25, ld. mg Mt 24, 29). Ha az utols tagmondatot a Vizsolyi Biblia helyett a modern bibliatancsi fordtsbl idzzk - "s az egek tarteri megrendlnek" -, vagy Vida Sndor fordtsbl - "az egekben lv tarterk megrendlnek" -, akkor azonnal rismernk erre a toposzra. Hamlet malma cm knyvben egyebek kztt a Kalevala s a nem ragoz nyelv szaki npek mitolgijnak alapjt kpez Edda-dalok elemzse rvn Giorgio di Santillana s Hertha von Dechend kimutatta, hogy az ilyen jelleg elbeszlsek, melyek az egek tartoszlopainak megrendlsrl vagy eltrsrl, illetve a csillagok lehullsrl szlnak, vilgkorszak-vltsokat rnak le.
"s akkor megltjtok az embernek fit eljnni felhkben, nagy hatalommal s ditssggel. s akkor elbocstja az angyalait, s vlasztottit egybegyjti az ngy szelek fell az Fldnek utols hatrtl fogva az gnek utols hatrig." (Mrk 13, 26-27, ld. mg Mt 24, 31). Mi lesz teht a vilgkorszak-vlts zrakkordja Krisztus jvendlse szerint? A msodik eljvetel!
Mg egy rendkvl fontos utals elhangzik: "Bizony mondom nktek, hogy nem mlik el ez a nemzetsg (Mtnl nemzet!) addig, mg mindezek meg nem lesznek." (Mrk 13, 30, Mt 24, 34). Hogyan rtelmezzk a nemzet, illetve nemzetsg szavakat a jvendlsben? A bibliatancsi fordts itt a nemzedk szt hasznlja mindkt evangliumban - nyilvnvalan helytelenl. Ez nhny vtizedes idtvlatra szlnak hatrozn meg a prfcit, ami, mint tudjuk, nem teljeslt be, teht hamisnak talltatna. A Vizsolyi Biblia fordtja szerencsre pontosan rzi, hogy lnyegesen hosszabb idtvra szl a jvendls, s ezt a nemzet, illetve a nemzetsg szavakkal adja vissza. A nemzet, illetve a nemzetsg lnyegesen hosszabb tvon ltez alakulatok, mint egy nemzedknyi idtartam - ennyi ideig fennll nemzetrl vagy nemzetsgrl rtelmetlensg beszlni. A minimum, amit el kell fogadnunk, hogy a jvendls vezredes idtvra szl.
Jelen tanulmny mondanivalja vgl is egyetlen megllaptsban sszegezhet: a Halak vilgkorszaka Krisztus szletsekor (vagy legfeljebb nhny vtizeddel eltte) kezddtt, s a msodik eljvetelkor r majd vget, a vilgkorszakok normlis menetbl kvetkezen esedkesnl korbban. Remnyeink szerint nem csak a vgkvetkeztets, hanem az oda vezet t bejrsa is hasznos tanulsgokkal szolglt.
Dobog
|